Již od roku 2002 řešíme Vaše projekty průmyslového značení.
  • +420 773 684 636
  • TTR@LT.cz

LČárové kódy, 2D kódy a RFID e-learningeonardo technology v médiích

Víme o kódech a RFID vše a rádi se o tyto informace podělíme i s Vámi v našich odborných článcích zaměřujících se na jednotlivé oblasti.

Máme řešení na míru pro každého!

Elektrotechnika, potravinářství, lahvárenství, automotive, chemie, kosmetika, mlékárenství, zdravotnictví.

Domluvte si schůzku

RFID kódování, síla budoucnosti v identifikaci výrobku

RFID technologie je založena na bezdrátovém přenosu dat z čipu, který nese informace.

Tuto technologii lze najít v různých odvětvích průmyslu jako je kontrola výrobních procesů, logistika, dodávky a expedice, v obchodních řetězcích, ale i v identifikaci zvířat, ať už jde o jednotlivé domácí mazlíčky nebo i velká stáda krav a býků.

Proto najdete RFID v automobilovém průmyslu, pivovarnictví (sledování KEG sudů), ve zdravotnictví, v logistice. Všude RFID zvyšuje inteligenci kontroly.
Vlastní tranponder - jednotka nesoucí informace a komunikující s čtecím zařízením - má zapouzdření dle typu použití, to s ohledem na dosah čtení informací, odolnost na teplotu a vlhkost, vibrace, použití pod kůži apod. Samotný čip je velký pouze 1 mm, ale pro komunikaci s okolím je zapotřebí anténa. Proto je zapouzdření provedeno do PVC karty velikosti kreditní karty, skleněné trubičky (která se vejde do injekční stříkačky na aplikaci pod kůži) nebo nalepení do etikety, ale existuje i speciální za-pouzdření dle specifikace zákazníka a použití. Je tak možné dodat transpondery například pro teploty od - 40°C do +220°C.
Systém RFID se dělí na pasivní a aktivní. Jak název napovídá, tak jde o RFID transpondery, které lze pouze číst anebo číst a zapisovat informace. Dnes se používá čtení a zápis informací pro většinu aplikací. Někdy se jako aktivní a pasivní čip rozlišuje čip s baterií nebo bez baterie. Frekvence komunikace není stejná ve všech zemích.

mapa rfid svet avery

Systémy pracují na komunikační frekvenci 125kHz / 128kHz a 13,56 Mhz, nebo existují kobi karty pracující na více frekvencích - 915MHz, 869 MHz a dalších frekvencích. Čtečky pracují za použití unikátního identifikačního kódu, který je uložen v paměti každého transponderu. Přenos kódu je aktivován, jakmile je transponder v dosahu čtečky. Celý proces má chybovou detekci a chybovou korekci, proto není ovlivněno čtení, je-li více transponderů v dosahu antény.
Na volbě frekvence závisí použití RFID čipu. S vysokou frekvencí (850 - 950 MHz a 2,4 - 5,8 GHz) mají daleký čtecí rozsah, vysokou čtecí rychlost, ale zase jsou drahé. Používají se například na čtení informací o naložených vagonech s auty. Střední frekvence 10 - 15 MHz disponuje krátkým až středním dosahem pro čtení, střední čtecí rychlostí a nepříliš vysokou cenou. Typické použití je pro vstupní karty do budov. Nízká frekvence 100 - 500 MHz má krátký čtecí dosah, pomalé čtení dat, velmi nízkou cenu. Použití na přístupové karty, sledování zvířat, imobilizéry do aut.
Nejčastější použití RFID, co do objemu, je tisk etiket na termotransferových tiskárnách v kancelářích a zápis dat viditelně na etiketu termotransferem, společně se zápisem dat neviditelně pro obsluhu a to do etikety, kde je umístěn čip RFID. Jde o jednoduché nastavení informací za použití jednoho software pro tvorbu etiket. Tiskárny musí být vybaveny čtečkou RFID kódů. Avery Dennison je jedním z průkopníků RFID etiket.