Již od roku 2002 řešíme Vaše projekty průmyslového značení.
  • +420 773 684 636
  • TTR@LT.cz

Termotransfer technologie e-learning

Víme o značení termotransfer technologií vše a rádi se o tyto informace podělíme i s Vámi v našich odborných článcích zaměřujících se na jednotlivé oblasti.

Máme řešení na míru pro každého!

Elektrotechnika, potravinářství, lahvárenství, automotive, chemie, kosmetika, mlékárenství, zdravotnictví.

Domluvte si schůzku

Princip termotransferových tiskáren

Termotransferová technologie byla vyvinuta před více než 40 lety v Japonsku na tisk původního japonského písma kandži. Nejdříve přišla potřeba psacích strojů a faxových zařízení.

Výhodou byl tisk jakýchkoliv znaků, latinky, katakana, kandži a další. V polovině 80. let nalezla thermo-transfer technologie uplatnění v automatické identifikaci, kde získávala své hlavní místo na poli označování výrobků datem a časem a nahradila horkou ražbu.

TTR princip 1

Hlavní předností je její spolehlivost, nenáročná údržba, možnost tisku na širokou škálu materiálů, možnost tisku grafiky, log, jakéhokoliv textu, ekonomika provozu, velmi dobrá čitelnost snímačem čárového kódu a také neopomeňme ekologické hledisko a zdravotní nezávadnost.
Rozeznáváme přímé značení na tepelně citlivý materiál, kdy tepelná hlava ohřívá jednotlivé části tepelně citlivého papíru a ten mění barvu - direct thermo.

termotrasfer technologie2

Druhou zajímavější možností je termotransferový tisk, jde o podobný princip, ale tisk je prováděn na tepelně stálé materiály, jako je lakovaný papír, syntetické materiály, PE, PP, PET, textilní etikety, plast apod.

termotrasfer technologie 3

Tiskové hlavy jsou typu near edge, kdy aktivní vrstva polovodiče se nachází na hraně hlavy. Tyto hlavy mají velmi kvalitní tisk a sklon vůči potiskovanému materiálu asi 26stp (závisí na druhu hlav). Druhým typem jsou flat hlavy, kdy hlava je vodorovně s potiskovaným materiálem. Tiskové hlavy typu near edge jsou velmi kvalitní a jejich výsledný potisk má vyšší kvalitu. Na druhou stranu jsou dražší než flat hlavy.

termotrasfer technologie 4

Tiskové hlavy True edge jsou novými a speciálními hlavami pro tisk systémem termotransfer. Zpočátku se používaly na tisk identifikačních karet. Nyní je jejich uplatnění v termotransferových tiskárnách typu Multihead. Jejich vysoká kvalita tisku, dlouhá životnost a odolnost na otěr je předurčují do průmyslových aplikací.

Náhled na detail aktivní vrstvy termotransferové tiskové hlavy pod elektronovým mikroskopem

Inteligentní hlavy

Inteligentní hlavy chrání jednak tiskovou hlavu a také snižují výkonovou spotřebu nutnou pro tisk. Pokud by se například tisklo tiskovou hlavou na stránku A4, pak na šíři 216mm je při rozlišení 200 dpi (8 bodů na mm) potřeba 1728 aktivních bodů. Bude-li proud na aktivování jednoho bodu pouze 8 mA, potom bude celkový proud 13.824 A (tiskne-li se 100% černá linka). Tato hodnota je velmi vysoká a nelze ji použít, hlava by se přehřívala a dříve opotřebila. Proto se jedna tisková linka rozdělí do více bloků, z důvodu použití nižší kapacity napájecí jednotky. Rozdělíme-li naši jednu linku na 6 bloků, pak bude potřeba jen 2.304 A.

Tiskové hlavy mají také záznam o historii tisku. Znamená to, že když se zahřívají například tři body vedle sebe, tak teplota dvou okrajových bodů by v dalším kroku dokázala zahřát střední bod bez toho, aby byl napájený. Jinými slovy hlava zjistí, že je potřeba v dalším kroku zahřát zase všechny tři body, ale pro stejné optické rozlišení již není potřeba zahřívat opravdu všechny tři body, ale pouze dva okrajové, které přenesou teplotu na střední bod. Tato funkce má za následek zvýšení životnosti hlavy, která se tolik nepřehřívá. Dále se sníží výkonová spotřeba, protože se budou zahřívat jen dva body místo tří.

Dodáváme tiskové hlavy nejen pro tyto tiskárny:

Novexx, Zebra, Datamax, Sato, TEC, Avery Dennison, Fargo, AISCI, Allen Codding, Alpha Data, Anzac, Apog, Argox, ASI, Astromed, Analog Tech, ATC, RJS, Atech, Sobar, Monarch, Paxar, Intacs, Accumark, CNT Print, DPM ALX, TTX, Novexx, Bell- Mark, Easy Print, Bayersdorf, Berkel, Best Label, Birch, Bizerba, Blaster, Bluhm Systems, Weber, Boca, Brady, Burford, CAB, ICROCOM, Card Tech, Cas Eng'ing, Checkpoint Meto, Esselte Meto, Eltron, Clever Code, Codeway, Codewriter, Cognitive Solution, DH Technology, Columbia Label, Dynell, Comp. Identics, Compular, Jaguar, ITW Betaprint, Computype, Comstar, Comtec, Control Print, Datacap, Data Mate, Datasouth, Dta PLY, DCP, Dennison, D.H. Print, DH Tech, Diagraph, Domino, DPC, Duraprinter, Bearedge, Eltex, RJS, Eltron, Emfix, EPC, Ident, Etimark, Extech, Facit, Femox, Fargo, Allegro, Fasco, Fasson, FernQvist, Formula, Fox, Matthews, Freedom, Fuji, Galaxias, Gazelle, Genesis, Genicom, Datacap, Eltron, Genio, Geo Pack Sys, Gerber, Global, Glenroy. G.P., Graphic Tech., GTI Nitto, Gulett, Hellermann Tyton, IBM, Printronix, ID Images, ID Technology, Imtec, Inducomp, Intacs, Intellitech intl., Intermec, Cardridge, JarlTech, Kimball, Kimprint, Kowa Comp, Krouy, KS Systems, Kubota, Label-Aire, Labeling Sys, Label Jet, Legitronic, Linx, Lord Label, Lowry, LSI, Markem, CimJet, Smart Date, Zodiac, Mars, Mathews, Meto, Metro, Mettler, Microcom, Microplex, Miltope, Monarch, Paxarand, Moore, Nec, Newcard, Nisshinbo, Nitto Denko, Norprint, Norwood, Novexx, Open Date, Orchid Duprint, Ovation, Panda Fox, Panduit, Paxar, Peak Tech, Pinacle, Pitney Bowes, Postek, Prestek, Pressiza, Printronix, QLC, Quadrel Label, Quick Label, Astromed, Reynolds, Rice Lakes, Ricoh, Ring Corp., RSI, Sampo, Seiko Instruments, Soabar, Source technologies, Stadia, Standard Regis., Star, Codewriter, Superior Mach., Survior, Swedot, Tally Spectra, Tec, Telson, Tharo, Thermo Slidemate, Toledo, Travelor, TSC, Duralabel, UBI (Intermec), Unicoder, Unimark, United Barcode, Universal, Uticoder, Validated Technologies, Videojet, Wallace, Wasp, Webb, Weber, Legitronic, Willett, Yankee, Zodiac....